Tawerna - dawny dom studenckiHistoria: Kamień węgielny pod budynek położono w 1928 r. Powstał do 1930 r. w miejscu dawnego placu zabaw jako dom studencki, korzystnie usytuowany nad Odrą, z tarasem zwróconym w stronę portu wodnego, według projektu architekta Fritza Behrendta, z którym współpracował Heinrich Knipping. Prace budowlane wykonały firmy: Siedlungs-Gesellschaft Breslau A.G. i Eisenbeton - Gesellschaft Ditmar Wolfsohn & Co. Pierwotny trzykondygnacyjny budynek, nakryty czterospadowym dachem wzniesiony był w uproszczonych, klasycyzujących formach nawiązujących do elewacji południowej gmachu Politechniki. W przyziemiu domu studenckiego znajdowało się pięć wielkich hangarów, basen wioślarski (utrzymany do dzisiaj), szatnie i łazienki, kotłownia, kuchnia, pomieszczenie do przechowywania rowerów. Na piętrze urządzono obszerny hol i trzy jadalnie, z wyjściem na taras od Odry, na drugim piętrze pracownie, pokoje mieszkalne, czytelnię oraz zakład fryzjerski, na trzeciej kondygnacji pokoje sypialne studentów, kuchnie, łazienkę i salę gimnastyczną. W 1945 roku budynek uległ poważnym zniszczeniom (w około 80%). Dobrze zachowała się jedynie kondygnacja przyziemia. W latach 1952 - 1955 obiekt odbudowano w duchu socrealizmu, nawiązującego do uproszczonych form renesansowych. 
Od 1996 r. działał tutaj Klub Studencki Tawerna. W jednej z sal urządzono dyskotekę o pow. 200 m² z antresolą, w sali drugiej, mniejszej o pow. 75 m², znajdziemy bilard, piłkarzyki, darty oraz rzutnik, na którym wyświetlane były wszystkie ważne wydarzenia sportowe i muzyczne. Budynek warto odwiedzić ze względu na duży taras 900 m², z którego roztacza się piękny widok na Odrę i dominujące w krajobrazie, położone na przeciwległym brzegu rzeki, zakłady wodociągowe. 
Do 2011 roku, funkcjonowała tutaj przystań klubu żeglarskiego AZS, ze znakomitą bazą zlokalizowaną w ocalałym po katakliźmie wojennym przyziemiu budynku. 
Comments